Na několika desítkách typů telefonů s operačním systémem Android, byl předinstalován Malware!

PC a Mobil 17. března 2017 | 04:32 — Lukáš Bauer
Společnost Check Point, která působí v oblasti síťové bezpečnosti minulý týden reportovala nález škodlivého software, který byl předinstalován v 36 modelech chytrých telefonů. Nález takových rozměrů je ve světě jedinečný.
Malware byl nalezen v 36 chytrých telefonech dvou nadnárodních výrobců / Shutterstock

Softwarová firma ve své zprávě uvedla, že ani v jednom případě nebyl škodlivý software stažen uživatelem, ale byl naopak uživatelem zakoupen spolu s telefonem.

„Většina malware, nalezeného ve smartphonech nadnárodní technologické společnosti, nebyla součástí paměti ROM, ale byl dodatečně instalován v některém z bodů dodavatelského řetězce,“ uvedl jeden z pracovníků firmy Check Point, Oren Koriat.

U šesti případů byla dokonce prokázána instalace přímo v paměti a nelegální software tak disponoval nejvyššími systémovými právy. Takový software navíc nemůže být odstraněn běžným uživatelem, ale pouze odborníky v autorizovaném servisu chytrých telefonů, kteří musí kompletně software přehrát.

Většina z předinstalovaného malware se skládala z takzvaných „zlodějů informací“ a reklamních sítí. V jednom případě byl, ale také nalezen program Ransomware, který zašifruje veškeré informace v zařízení, takže jejich uživatel k nim ztratí přístup a následně požaduje platbu za jejich dešifrování.

Podle odborníků na bezpečnost toto není rozhodně jediný případ, kdy k něčemu podobnému došlo. V drtivé většině však za těmito útoky na uživatele nestojí výrobce, ale právě některá z firem z dodavatelského řetězce.

Před dodáním uživateli, telefon s operačním systémem Android, většinou projde několika distribučními kanály a platí zde jednoduché pravidlo, že kdokoliv má k takovému telefonu fyzický přístup, může jeho software nějakým způsobem upravit. Stejně tak tomu pravděpodobně bylo i v tomto případě.

Lov na uživatele je v plném proudu

S obrovským množstvím mobilních zařízení roste i aktivita hackerů v této oblasti. Telefony se systémem Android jsou mnohem více otevřené a tedy i náchylnější k podobným útokům, než jejich konkurent s iOS.

Ale ani společnosti Apple se problémům nevyhnula. Úprava paměti ROM telefonu iPhone je sice velmi nepravděpodobná, ale nedávno se objevila informace o Čínském iOS developerovi, který do aplikací instaloval SDK kit a podařilo se mu tak infikované aplikace dostat na App Store.

Uživatelé telefonů s operačním systémem Android, musí být na pozoru a není zdaleka od věci, mít nainstalovaný některý z řady bezpečnostních software, který by měl útokům zamezit.

Je potřeba si totiž uvědomit, že pokud má nějaká třetí strana přístup k datům z vašeho telefonu, může se jednat o velmi nepříjemný zásah do soukromí. Telefon je totiž na rozdíl od mnoha počítačů vybavený „špionážní technikou“ jako je kamera a mikrofon a ty se mohou v případě zneužití stát velmi nepříjemným problémem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak skrýt citlivé informace v náhledech příchozích notifikací na obrazovce vašeho smartphonu?

Čtečka otisků prstů přímo v displeji začíná být...

Fontána magmatu nalezena pod Yellowstonem, NASA ji chce chladit...

Astronomové pozorovali díky gravitační čočce unikátní...

Spoluzakladatel WhatsAppu Brian Acton vyzývá lidi, aby si...

Za tři roky bude 40 % smartphonů vybaveno 3D kamerami:...

Stále více smartphonů disponuje umělou inteligencí: Již...