Tajné kódy, které spustí skryté funkce ve vašem mobilním telefonu

PC a Mobil 13. března 2017 | 17:17 — Lukáš Bauer
Ti zasvěcení si jistě občas vzpomenou na scénu z legendárního filmu War Games, kdy sociálně zaostalí programátoři vysvětlují ctižádostivému hackerovi Matthew Broderickovi vše o takzvaných “back doors”. V počítačové terminologii se jedná o programátory úmyslně vytvořené mezery v zabezpečení software.
Dalších 5 fotografií v galerii
Zadáním kódu získává uživatel možnost přistupovat k servisním funkcím svého přístroje / Shutterstock.com

Mezi programátory má toto vytváření zkratek a neoficiálních cest ke skrytým funkcím v software dlouholetou tradici. Ne jinak je tomu dnes, v éře mobilních zařízení.

Každý telefon je v sobě skrývá..

Unstructured Supplementary Service Data (USSD), volně přeloženo “Nestrukturovaná servisní data”, někdy také známé jako “rychlé kódy". Jedná se o protokol extra-UI, který umožňuje uživateli přístup ke skrytým funkcím, v běžném uživatelském rozhranní nedostupných. Tento protokol byl původně vytvořen pro mobilní telefony GSM, ale lze ho nalézt I na CDMA nebo LTE zařízeních.

Zadáním kódu získává uživatel možnost, přímo komunikovat se zařízením poskytovatele služeb, nebo přistupovat k servisním funkcím svého přístroje. Tyto kódy se zadávají přímo do číselníku přístroje a ve většině případů se jedná o číselník při spouštění telefonního hovoru. Tento číselný kód funkce je vždy obalen na konci a na začátku jedním z těchto znaků ( * # ), aby se zamezilo náhodnému použití.

Funkce totiž pro běžného uživatele nemají praktické využití. Většina uživatelů opravdu nepotřebuje vědět, jaké nastavení a výkon má mobiní buňka, ke které jsou připojení, nebo IMEI jejich přístroje. Přesto je ale zajímavé a zábavné zjišťovat, co který telefon skrývá pod povrchem.

Rádi bychom vám poskytli kompletní seznam desítek kódů, ale málo kdy fungují napříč různými výrobci, operačními systémy, modely telefonů a dokonce i generacemi jednoho modelu. V naší galerii jsme pro Vás vybrali sadu kódů, která funguje minimálně na námi testovaných telefonech iPhone SE, Galaxy S5 a Galaxy S7 Edge. Přejeme tedy hodně štěstí a příjemnou zábavu... 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Posmrtný život přichází: Lidé zmražení kryogenikou by mohli být probuzeni již za deset let

Čeští vědci vyvrátili hypotézu týkající se ozónové...

Chcete znát jednoduchou fintu, která vám pomůže snáze a...

Nejmenší a nejtenčí 15palcové zařízení 2v1 má dotykový...

Stephen Hawking varoval lidstvo, že na Zemi to může skončit...

Levný bezdrátový přenosný stereo reproduktor překvapí...

Záhada s tajemnými mimozemskými signály patrně vyřešena:...