Tajné kódy, které spustí skryté funkce ve vašem mobilním telefonu

PC a Mobil 13. března 2017 | 17:17 — Lukáš Bauer
Ti zasvěcení si jistě občas vzpomenou na scénu z legendárního filmu War Games, kdy sociálně zaostalí programátoři vysvětlují ctižádostivému hackerovi Matthew Broderickovi vše o takzvaných “back doors”. V počítačové terminologii se jedná o programátory úmyslně vytvořené mezery v zabezpečení software.
Dalších 5 fotografií v galerii
Zadáním kódu získává uživatel možnost přistupovat k servisním funkcím svého přístroje / Shutterstock.com

Mezi programátory má toto vytváření zkratek a neoficiálních cest ke skrytým funkcím v software dlouholetou tradici. Ne jinak je tomu dnes, v éře mobilních zařízení.

Každý telefon je v sobě skrývá..

Unstructured Supplementary Service Data (USSD), volně přeloženo “Nestrukturovaná servisní data”, někdy také známé jako “rychlé kódy". Jedná se o protokol extra-UI, který umožňuje uživateli přístup ke skrytým funkcím, v běžném uživatelském rozhranní nedostupných. Tento protokol byl původně vytvořen pro mobilní telefony GSM, ale lze ho nalézt I na CDMA nebo LTE zařízeních.

Zadáním kódu získává uživatel možnost, přímo komunikovat se zařízením poskytovatele služeb, nebo přistupovat k servisním funkcím svého přístroje. Tyto kódy se zadávají přímo do číselníku přístroje a ve většině případů se jedná o číselník při spouštění telefonního hovoru. Tento číselný kód funkce je vždy obalen na konci a na začátku jedním z těchto znaků ( * # ), aby se zamezilo náhodnému použití.

Funkce totiž pro běžného uživatele nemají praktické využití. Většina uživatelů opravdu nepotřebuje vědět, jaké nastavení a výkon má mobiní buňka, ke které jsou připojení, nebo IMEI jejich přístroje. Přesto je ale zajímavé a zábavné zjišťovat, co který telefon skrývá pod povrchem.

Rádi bychom vám poskytli kompletní seznam desítek kódů, ale málo kdy fungují napříč různými výrobci, operačními systémy, modely telefonů a dokonce i generacemi jednoho modelu. V naší galerii jsme pro Vás vybrali sadu kódů, která funguje minimálně na námi testovaných telefonech iPhone SE, Galaxy S5 a Galaxy S7 Edge. Přejeme tedy hodně štěstí a příjemnou zábavu... 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak skrýt citlivé informace v náhledech příchozích notifikací na obrazovce vašeho smartphonu?

Čtečka otisků prstů přímo v displeji začíná být...

Fontána magmatu nalezena pod Yellowstonem, NASA ji chce chladit...

Astronomové pozorovali díky gravitační čočce unikátní...

Spoluzakladatel WhatsAppu Brian Acton vyzývá lidi, aby si...

Za tři roky bude 40 % smartphonů vybaveno 3D kamerami:...

Stále více smartphonů disponuje umělou inteligencí: Již...