Finger pay – technologie, která znamená konec platebních karet!

Elektronika 27. února 2017 | 08:34 — Lukáš Bauer
Skener otisků prstů není ničím novým. Technologie, která dnes slouží k odemykání telefonů, nebo bezpečnostních dveří, proniká nově do platebních systémů.
Další 2 fotografie v galerii
Stane se placení prstem součástí každodenního života? / Internet

Jedná se o nejnovější technologii na poli biometrických plateb, která jde ruku v ruce s aktuálním trendem, zbavit nás hotovosti, platebních karet a dokonce i peněženky. Všechny tyto věci, které lidstvo po desetiletí používá k placení, budou možná brzy minulostí a k provedení platby, nám postačí pouze náš vlastní prst.

Struktura otisku prstu každého člověka na planetě je unikátní a pravděpodobnost, že dva lidé mají stejný otisk prstu je 3,4 miliardy ku jedné. Z toho vyplývá, že přístroj, který Váš otisk prstu snímá, si je stoprocentně jistý, že jste to právě vy.

Celý systém spočívá ve spojení otisku prstu a bankovních údajů jeho majitele. V takovém případě již nic nebrání tomu, aby jste mohli platit kdekoliv, místo svojí bezkontaktní kartou, svým otiskem.

Jedná se o velmi atraktivní technologii, která je v pilotním provozu v Londýně na několika zkušebních místech. Podle prvotní odezvy od provozovatelů, jejichž podnik je registrován jako testovací subjekt pro tento projekt, je technologie velice rychlá a spolehlivá.

Masová záležitost, nebo jen další novinka, která skončí v zapomnění...

Nicholas Dryden, generální ředitel platební společnosti Sthaler, která za vývojem nové technologie stojí, tvrdí, že platební systém se brzy objeví v provozu supermarketů, kin a festivalů. Podle Drydena budou pro budoucí osud nové platební metody naprosto klíčové právě výsledky z provozu v supermarketech.

Současný trend jasně napovídá, že biometrické platby budou zanedlouho běžnou součástí našeho každodenního života.

„V následujících deseti letech, možná o trochu déle, bude bankovnictví k nepoznání od podoby, ve které ho známe dnes,“ uvedl šéf Britské asociace bankéřů, Anthony Browne.

„Budeme mít mnohem větší úroveň zabezpečení, pomocí biometrických metod a zároveň ten nejvyšší stupeň komfortu,“ dále uvedl Browne.

Otázkou jen zůstává, zda každý bude chtít registrovat své otisky prstů bankovním institucím a jestli jsou biometrické platby skutečně tak bezpečné, jak se tvrdí. Podle výrobce technologie, však jedna ze zásadních otázek vyřešena je. Uříznutým prstem, nebo maketou prstu někoho jiného, zaplatit nepůjde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Již od zítřka si můžete koupit nový iMac Pro. Nejde mu ovšem upgradovat RAM

Odolný, vodotěsný, mobilní telefon s výkonnou svítilnou za...

Zadáváte PIN na vašem notebooku? Pokud máte model od HP, tak...

NASA již brzy oznámí průlomový objev na poli exoplanet

Češi mají konečně dostupných více než 40 milionů...

Blíží se čas, kdy se nukleární fúze stane regulérním...

Velmi levná sluchátka nejen pro pařmeny! Povedený design s...