Čína testuje nový supervlak. Dosáhne rychlosti až 1000 km/h

Auto-moto 19. března 2018 | 08:32 — Lukáš Bauer
Čína testuje prototyp supervlaku maglev, který je uzavřen ve vakuové trati. Díky této konfiguraci nový maglev dosáhne téměř rychlosti zvuku, což je téměř třikrát více než rychlost, které dosahují současné čínské maglevy.
Další 1 fotografie v galerii
Nový čínský supervlak bude poháněn technologií maglev / Internet

O zahájení zkoušek nového supervlaku informoval počátkem března čínskou státní televizi vedoucí inženýr projektu Deng Zigang. Čínští inženýři v rámci vývoje tohoto supervlaku zkonstruovali speciální magneticko-levitační trať ve vakuu, která umožňuje výraznou eliminaci ztrát kinetické energie soupravy.

Myšlenka je do značné míry podobná tranzitnímu systému Virgin Hyperloop One, který byl poprvé navržen miliardářem Elonem Muskem. Společnost Virgin Hyperloop One tento systém v současné době testuje a zlepšuje jeho schopnosti.

Zkušební zmenšená trať v Jiaotong University je asi 45 metrů dlouhá a může levitovat vlak několik centimetrů nad zemí. Trať má menší průřez a také používá méně magnetů a materiálů než běžné tratě pro maglev vlaky.

Prototyp vlaku unese 300 až 1000 kilogramů zatížení a bude testován do rychlosti 50 km/h, inženýři však doufají, že do konce letošního roku překoná jejich supervlak rychlost 400 km/h. V závěrečné fázi vývoje a zkoušek by pak měla souprava pokořit neuvěřitelných 1000 km/h.

Zpráva o zahájení zkoušek přichází jen pár měsíců poté, co největší čínský letecký dodavatel CASIC učinil odvážné tvrzení, že pracuje na létajících vlacích, které budou dosahovat rychlosti 4000 km/h.

V současné době je nejrychlejším vlakem na světě japonský SC Maglev, který v dubnu 2015 překročil hranici 600 km/h. V srpnu minulého roku Čína také uvedla do provozu jednu z nejrychlejších vlakových souprav současnosti (čtěte: Nejrychlejší vlaky světa jsou již v ostrém provozu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Další díl seriálu Akta X nebo skutečnost: Vláda USA se prý snaží na dálku ovlivňovat myšlení tisíců lidí

Apple v problémech: Prodeje nových iPhonů jsou nižší, než...

Svaly v těle může nahradit uhlíková nanorole, kterou se...

Sleduje cizí inteligence naši planetu? Konspirátoři věří,...

Vizionář Elon Musk prozradil svých šest tajemství úspěchu:...

Sedli byste si do samořídícího auta? Dříve nebo později se...

Bezdrátový reproduktor legendární značky s tříkanálovým...