Kopřivnická Tatra rozšiřuje výrobu. Pomůže jí k tomu výrobní závod v Ázerbájdžánu

Auto-moto 28. prosince 2017 | 14:27 — Lukáš Bauer
Nově se budou automobily Tatra montovat v Ázerbájdžánu. Vzájemnou dohodu nedávno Tatra podepsala se svým partnerem, společností Ganja Automobile Plant. Za zprostředkováním tohoto partnerství stojí Evropsko–Ázerbájdžánská obchodní komora.
Tatra spojila při výrobě svých vozů síly s partnerem z Ázerbájdžánu / Tatra Trucks

První vozidla montovaná v Ázerbájdžánu by mohla sjet z výrobních linek již v příštím roce. Významné strategické partnerství podepsala Tatra a Ganja Automobile Plant na memorandu pořádaném na Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky v Praze.

Novým partnerem Tatry je výrobní podnik zaměřený na montáž automobilové techniky sídlící v Ganje, druhém největším městě Ázerbájdžánu. Jeho výstavba začala ještě v dobách Sovětského svazu, vzhledem k turbulencím po rozpadu SSSR v něm byla výroba zahájena v roce 2004, už v samostatné Ázerbájdžánské republice. V podniku se v současnosti montují vozidla MAZ a KAMAZ. Jeho roční výrobní kapacita je zhruba 1 000 nákladních vozidel a 2 000 traktorů.

„Montáž vozidel značky TATRA je významným projektem česko-ázerbájdžánské průmyslové spolupráce. Přispívá nejen k bilaterálním průmyslovým vztahům, ale i k rozvoji ázerbájdžánského průmyslu a jeho diverzifikaci mimo těžební sektor,“ uvedl velvyslanec Ázerbájdžánu Farid Shafiyeva.

Pro Tatru je Ázerbájdžán jedním z důležitých vývozních teritorií Kavkazkého regionu. V Ganje se můžou vyrábět Tatry nejen pro ázerbájdžánský trh, ale i pro další středoasijské státy. Tatra do této chvíle vyvezla do Ázerbájdžánu celkem 541 vozidel.

Ázerbájdžán je významným obchodním partnerem České republiky. Dodává k nám 34 procent celkové spotřeby ropy a zajišťuje tak celý výrobní program rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Naproti tomu se české podniky v Ázerbájdžánu podílejí na významných infrastrukturních projektech a dodávají průmyslové zboží.

Tatra v poslední době zaznamenává značné obchodní úspěchy a zdá se, že se legendární českou značku novému vlastníkovi podařilo úspěšně přivést zpět k životu. Více o úspěších Tatry se můžete dočíst v tomto článku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tesla na kolenou: Nový elektromobil Miss R s expresním startem uhání rychlostí až 270 kilometrů za hodinu

Smartphone s nejdelší výdrží baterie? Mezi Androidy kraluje...

Legendární špionážní Blackbird nahradí nové hypersonické...

Nejvíc užitkových vozů v ČR prodal Peugeot

Bude Wi-Fi technologie konečně bezpečnější? Už se nebudete...

Homeopatie pacientům dle nejnovější analýzy vůbec...

Posmrtný život přichází: Lidé zmražení kryogenikou by...