Kopřivnická Tatra rozšiřuje výrobu. Pomůže jí k tomu výrobní závod v Ázerbájdžánu

Auto-moto 28. prosince 2017 | 14:27 — Lukáš Bauer
Nově se budou automobily Tatra montovat v Ázerbájdžánu. Vzájemnou dohodu nedávno Tatra podepsala se svým partnerem, společností Ganja Automobile Plant. Za zprostředkováním tohoto partnerství stojí Evropsko–Ázerbájdžánská obchodní komora.
Tatra spojila při výrobě svých vozů síly s partnerem z Ázerbájdžánu / Tatra Trucks

První vozidla montovaná v Ázerbájdžánu by mohla sjet z výrobních linek již v příštím roce. Významné strategické partnerství podepsala Tatra a Ganja Automobile Plant na memorandu pořádaném na Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky v Praze.

Novým partnerem Tatry je výrobní podnik zaměřený na montáž automobilové techniky sídlící v Ganje, druhém největším městě Ázerbájdžánu. Jeho výstavba začala ještě v dobách Sovětského svazu, vzhledem k turbulencím po rozpadu SSSR v něm byla výroba zahájena v roce 2004, už v samostatné Ázerbájdžánské republice. V podniku se v současnosti montují vozidla MAZ a KAMAZ. Jeho roční výrobní kapacita je zhruba 1 000 nákladních vozidel a 2 000 traktorů.

„Montáž vozidel značky TATRA je významným projektem česko-ázerbájdžánské průmyslové spolupráce. Přispívá nejen k bilaterálním průmyslovým vztahům, ale i k rozvoji ázerbájdžánského průmyslu a jeho diverzifikaci mimo těžební sektor,“ uvedl velvyslanec Ázerbájdžánu Farid Shafiyeva.

Pro Tatru je Ázerbájdžán jedním z důležitých vývozních teritorií Kavkazkého regionu. V Ganje se můžou vyrábět Tatry nejen pro ázerbájdžánský trh, ale i pro další středoasijské státy. Tatra do této chvíle vyvezla do Ázerbájdžánu celkem 541 vozidel.

Ázerbájdžán je významným obchodním partnerem České republiky. Dodává k nám 34 procent celkové spotřeby ropy a zajišťuje tak celý výrobní program rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Naproti tomu se české podniky v Ázerbájdžánu podílejí na významných infrastrukturních projektech a dodávají průmyslové zboží.

Tatra v poslední době zaznamenává značné obchodní úspěchy a zdá se, že se legendární českou značku novému vlastníkovi podařilo úspěšně přivést zpět k životu. Více o úspěších Tatry se můžete dočíst v tomto článku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak skrýt citlivé informace v náhledech příchozích notifikací na obrazovce vašeho smartphonu?

Čtečka otisků prstů přímo v displeji začíná být...

Fontána magmatu nalezena pod Yellowstonem, NASA ji chce chladit...

Astronomové pozorovali díky gravitační čočce unikátní...

Spoluzakladatel WhatsAppu Brian Acton vyzývá lidi, aby si...

Za tři roky bude 40 % smartphonů vybaveno 3D kamerami:...

Stále více smartphonů disponuje umělou inteligencí: Již...