Silničáři dostali nová speciální vozidla Tatra. Zima se blíží, budou se hodit

Auto-moto 14. listopadu 2017 | 12:41 — Lukáš Bauer
Kopřivnická automobilka Tatra poprvé vyrobila vozidlo Phoenix se speciální úpravou pro údržbu silnic. První vozy byly doručeny do Mladé Boleslavi, další budou následovat.
Dalších 5 fotografií v galerii
Údržba a správa komunikací dostala od Tatry nové vozy Phoenix / Tatra Trucks

Údržba a správa komunikací (ÚSK) se sídlem v Mladé Boleslavi převzala od kopřivnické Tatry minulý týden dvojici univerzálních vozidel Tatra Phoenix Euro 6 se speciální nástavbou Stratos III pro posypovou údržbu silnic.

Během příštího roku firma ÚSK Mladá Boleslav odebere další tři sypače, celkem má v plánu získat až 20 vozidel v průběhu příštích několika let.

Vozidla Tatra Phoenix Euro 6 s nástavbou jsou vybavena krátkou kabinou s klimatizací a nezávislým topením Airtronic D2. Kvůli lepšímu rozložení hmotnosti a vhodnějším vlastnostem v náročných zimních podmínkách byl vůz zkonstruován v provedení 6x6.

Srdcem vozů jsou motory Paccar MX13 CF Euro 6 s výkonem 340 kW, který je na kola přenášen prostřednictvím manuální převodovky ZF. Provozní hmotnost vozu činí bezmála 11 tun, přičemž užitečné zatížení přesahuje 19 tun.

Sypače jsou vybaveny i konektorem a přípravou pro instalaci sklápěcí korby, což rozšiřuje možnosti jejich využití. Hydraulický systém zahrnuje centrální ovládání z kabiny vozidla a je vybaven hydraulickým pístovým čerpadlem s proměnlivým geometrickým objemem a regulací tlaku.

Automatický sypač Stratos III je určen pro posyp suchou solí, zvlhčenou solí a inertními materiály. Ovládání je plně digitální a ve spojení s elektronickou regulací dopravníků souprava dosahuje vysoké přesnosti a stálosti dávky posypu.

Na přídi posypových vozů Tatra je instalována také upínací deska pro sněhový pluh. Všechny funkce sněhového pluhu napojeného na hydraulický systém vozidla řidič může ovládat z kabiny.

Jedná se o středně těžký pluh s automatickým hydraulickým vyvažovacím systémem, který je určený pro úklid komunikací jak v městských a příměstských aglomeracích, tak také pro práci v extrémních podmínkách a na vozovkách s členitým a nerovným povrchem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Již od zítřka si můžete koupit nový iMac Pro. Nejde mu ovšem upgradovat RAM

Odolný, vodotěsný, mobilní telefon s výkonnou svítilnou za...

Zadáváte PIN na vašem notebooku? Pokud máte model od HP, tak...

NASA již brzy oznámí průlomový objev na poli exoplanet

Češi mají konečně dostupných více než 40 milionů...

Blíží se čas, kdy se nukleární fúze stane regulérním...

Velmi levná sluchátka nejen pro pařmeny! Povedený design s...