Nejrychlejší vlaky světa jsou již v ostrém provozu. Čína se opět stává železniční velmocí

Auto-moto 30. srpna 2017 | 08:32 — Lukáš Bauer
Nikoliv Japonsko, ale Čína byla již dříve domovem nejrychlejších vlaků planety. O toto však prvenství před lety přišla. Vláda totiž omezila rychlost po vážné železniční nehodě v roce 2011, kdy se srazily dva vysokorychlostní vlaky a zemřelo čtyřicet lidí. Nová generace vlaků však úředníky utvrdila v tom, že je na čase limity odstranit.
Další 2 fotografie v galerii
Vysokorychlostní vlaky Fuxing mají zákonem omezenou rychlost na 350 km/h / Archiv

Nová generace vlaků začala od pondělí přepravovat cestující na trati Peking-Tianjin závratnou rychlostí až 350 km/h. Čína se tak znovu stává zemí, která je domovem nejrychlejších vlaků světa poté, co měla šest let omezenou maximální rychlost na 300 km/h. Cestovní rychlost upravili čínští úředníci v reakci na srážku dvou vysokorychlostních vlaků v roce 2011, při které bylo usmrceno 40 cestujících a stovky jich bylo zraněno.

Vysokorychlostní soupravy druhé generace přezdívané Fuxing, což v překladu znamená „omlazení,“ budou dále nasazeny na tratě mezi Pekingem a Šangajem. Rychlost vlaku je však stále elektronicky omezena na 350 km/h. Ve skutečnosti totiž mohou tyto soupravy dosahovat konstantní rychlosti až 400 km/h, což z nich dělá nejrychlejší vlaky současnosti.

Nyní jsou vlaky provozovány v pilotním režimu sedmi cest denně na trati Peking-Tianjina. Očekává se, že čas cesty se sníží z 5 hodin (při aktuální rychlosti 300 km/h) na 4 hodiny a 30 minut.

Čínské prvenství ve vysokorychlostních tratích ale není věčné. Již dnes existuje celá řada technologií, které umožňují vlakům cestovat vyššími rychlostmi, ale všechny jsou zatím ve fázi zkoušek a k nasazení do ostrého provozu je čeká ještě dlouhá cesta.

Například v Japonsku probíhají zkoušky vlaků maglev, které jsou schopné cestovat rychlostí až 500 km/h ale v komerčním využití se objeví nejdříve v roce 2029. Miliardáři a vizionáři Elonu Muskovi s jeho polo vakuovou technologií Hyperloop zbývá také ještě daleká cesta. Tato technologie by však mohla umožnit cestování rychlostí až 1.220 km/h, což znamená obrovský krok vpřed v pozemní mobilitě. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zadáváte PIN na vašem notebooku? Pokud máte model od HP, tak si dejte nejenom na svá data pozor

NASA již brzy oznámí průlomový objev na poli exoplanet

Češi mají konečně dostupných více než 40 milionů...

Blíží se čas, kdy se nukleární fúze stane regulérním...

Velmi levná sluchátka nejen pro pařmeny! Povedený design s...

Byla objevena nejvzdálenější supermasivní černá díra,...

Malé a odolné přehrávače Pioneer pro skutečné hudební...