Neuvěřitelné drama v závodu 24 hodin Le Mans! 19 vítězství si připsala stáj Porsche

Auto 23. června 2017 | 12:50 — Lukáš Bauer
Pro Porsche, držitele rekordního počtu vítězství v Le Mans, je to již 19. celkové vítězství v tomto nejnáročnějším závodě na světě a třetí vítězství v řadě. Po závažné poruše Porsche dokázalo doslova nemožné a sobotní závod vyhrálo.
Závodní tým Porsche, který v letošním závodu 24h Le Mans dokázal nemožné / Porsche

V průběhu sobotního večera to již vypadalo, že závod 24 h Le Mans pro tým jezdců Earl Bamber (NZ), Timo Bernhard (DE) a Brendon Hartley (NZ) se závodním vozem Porsche 919 Hybrid skončil. Jejich vůz postrádal pohon přední nápravy, jeho oprava trvala více než hodinu a do závodu se vrátil se ztrátou 18 kol. Ale 85. ročník klasického vytrvalostního závodu v Le Mans přinášel tak dramatické změny, že nemožné se stalo skutečností.

Po enormním vypětí sil se tato trojice propracovala z 56. místa k celkovému vítězství. Pro Porsche, držitele rekordního počtu vítězství v Le Mans, to je 19. celkové vítězství v nejnáročnějším závodě na světě a třetí vítězství v řadě, takže německý výrobce si nyní může slavnou putovní trofej ponechat.

Pro Earla Bambera to je po ročníku 2015 jeho druhé celkové vítězství v Le Mans za volantem závodního vozu Porsche 919 Hybrid. Také Timo Bernhard dosáhl svého druhého celkového vítězství v Le Mans. Po svém prvním triumfu v roce 2010, kdy byl zapůjčen týmu Audi, snil o tom, že vítězství jednou zopakuje s Porsche. Brendon Hartley byl z letošní šestice továrních jezdců Porsche LMP bezpochyby nejlačnější po úspěchu, protože jeho jméno nebylo dosud na velké trofeji vyryto.

„Nemohu uvěřit, že jsme dokázali zvítězit, přestože jsme byli po hodině v boxech na konci startovního pole. Brendon i Timo jsou od začátku součástí závodního programu Porsche LMP, ale za toto vítězství vděčíme především mechanikům v boxech. Bez jejich tvrdé práce bychom se zpět do závodu nedostali, takže na tomto vítězství mají lví podíl,“ uvedl po skončení závodu Earl Bamber.