Dávná indiánská civilizace dokázala provádět operaci lebky při vědomí. Jak to, že byli úspěšnější než moderní lékaři?

Věda a technika 13. června 2018 | 12:22 — Lukáš Bauer
Lékařský zákrok v podobě trepanace, neboli otevření lebeční dutiny, patří i dnes k poměrně náročným zákrokům. O to větší překvapení pro vědce bylo, když zjistili, že tuto operaci hlavy prováděli již dávní Inkové, a to nejen velice úspěšně, ale navíc při vědomí pacienta.
Indiáni dokázali operovat lebku s větší úspěšností než moderní lékaři / Shutterstock

Vědci přišli se zajímavým výzkumem, jehož cílem bylo zjistit, jak úspěšná mohla být trepanace, kterou prováděli indiáni v Incké říši. V době, kdy Incká civilizace obývala území několika jihoamerických států, nebyl tento druh operace ničím výjimečným. Vědce ale překvapila až 80procentní úspěšnost těchto zákroků, které se navíc prováděly s absencí jakýchkoliv moderních léků.

Podle autorů studie začali indiáni s trepanacemi v souvislosti se smrtelnými poraněními hlavy, kterými bojovníci trpěli v krvavých bitvách. Díky tomu dokázali zamezit otokům mozku, který v mnoha případech znamená smrt. Trepanace mohly mít podle vědců ale také rituální účel, protože našli množství lebek, které nevykazovaly žádná poranění.

Výzkumníci svou pozornost věnovali šedesátce lebek pocházejících z Peru z doby 400 let před naším letopočtem až do 16. století našeho letopočtu. Z lebky se dá velice snadno poznat, zda pacient zákrok přežil a celkový počet přeživších je velice překvapil. U nejstarších operací bylo procento přeživších asi 40 procent. O několik století později tato starověká civilizace dosáhla až 83procentní úspěšnosti.

Výrazný pokrok experti zjistili nejen v úspěšnosti zákroků, ale také kvalitě jejich provedení. Velikost provedených otvorů se s postupem času výrazně zmenšila a k jejich vzniku byla potřeba menší síla, díky tomu se také snižovalo riziko poškození mozku.

Pro srovnání lékaři v devatenáctém století dokázali trepanaci provádět pouze s 50 procenty úspěšnosti. Přestože se zranění způsobené střelnými zbraněmi během novodobých válek nedají srovnat s poškození tupými předměty, je schopnost dávných Inků velmi obdivuhodná (čtěte: Genetický výzkum potvrdil legendy o původu dávné indiánské civilizace).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Ucpal se vám záchod? Než zavoláte instalatérovi, zkuste...

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí...

Zabraňte rosení oken dřív, než se vám v bytě rozleze...

Hypoteční turistika se přestane od září vyplácet, banky...

Tipy, jak vybrat dokonalé hliníkové dveře

Zavřít reklamu