Jeden velký podvod? Vědci zjistili, že bioplasty nemají zdaleka takové vlastnosti, jaké jejich výrobci deklarují

Věda a technika 21. února 2018 | 09:11 — Lukáš Bauer
Takzvané bioplasty mají být v přírodě snadno rozložitelné a šetrné k životnímu prostředí. Tým českých vědců ale zjistil, že tyto vlastnosti ani zdaleka nemají a v přírodě se samy nejen nerozloží, ale obsahují téměř stejně chemických látek jako běžné plasty.
Bioplasty se v přírodě samy rozloží jen velmi těžko / Pixabay

Vědecký tým z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd zveřejnil znepokojivé zjištění ohledně reálných vlastností takzvaných bioplastů. Ze závěru studie totiž vyplývá, že bio rozhodně nejsou.

Výrobci těchto plastů totiž uvádějí, že obaly z nich vyrobené v přírodě podléhají přirozenému procesu rozkladu a také u nich garantují mnohem menší množství nebezpečných nebo dokonce toxických chemických sloučenin. Bohužel čeští vědci přišli na to, že to není ani zdaleka pravda.

V přírodě se bioplasty samy nejen nerozloží, ale navíc obsahují téměř stejné množství chemických látek jako běžné plasty. Vedoucí laboratoře nový a velice závažný poznatek komentoval slovy: „Ještě nikdy se nám nestalo, aby něco, co je od výrobce deklarované, tak dokonale nefungovalo.“

Výzkum byl založen na sledování vlastností plastů v období pěti let, přičemž bioplasty pouze ztratily svou pevnost, což s rozkladem nemá nic moc společného. Tuto vlastnost mají totiž i obyčejné plasty, které se vlivem větru a slunečního záření sice rozpadnou na menší části, ale nerozloží se. Výrobci bioplastů přitom uvádějí jejich plnou rozložitelnost během několika měsíců.

Bioplasty se podle vědců sice rozloží, ale pouze v podmínkách, které nejsou ve většině zemského prostředí přirozené. K jejich rozkladu došlo teprve ve speciálním kompostéru při teplotě přesahující 60 stupňů Celsia za přítomnosti určitého typu bakterií a plast musel být navíc rozdrcen na malé části.

Bioplasty navíc fungují na jiné bázi než běžné plasty, takže jsou obtížně použitelné pro recyklační linky. Ty by pro jejich zpracování musely zakoupit velice nákladné technologie. Jejich přínos pro životní prostředí je tedy přinejmenším velmi diskutabilní.

Běžné plasty představují celosvětový problém zejména v některých částech světa a také v oceánech, kde se takzvané mikroplasty dostávají do organizmů a následně do potravního řetězce. V Tichém oceánu navíc existuje obrovský plovoucí ostrov z plastu, který v minulém roce vědce šokoval svými rozměry (čtěte: Letecký průzkum odkryl šokující rozměry plovoucího ostrova z plastů uprostřed Tichého oceánu).

Vědci zkoumají různé formy likvidace těchto velmi levných, ale k životnímu prostředí nešetrných materiálů. Jedním z velice zajímavých objevů posledních let jsou zvláštní typy bakterií, které se plastem doslova živí. Vědci dále zkoumají jejich využití ve zpracovatelském průmyslu (čtěte: Byl objeven tvor, který se živí plastem. Může pomoci s řešením vážného ekologického problému).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu