Data z již neexistující sondy Cassini odhalila zvláštní podobu Země s měsícem obíhajícím Jupiter

Věda a technika 20. ledna 2018 | 08:57 — Lukáš Bauer
Mise kosmické sondy Cassini velkolepě skončila v minulém roce, kdy ji NASA po dvaceti letech ve vesmíru cíleně navedla do atmosféry Saturnu. I když sonda již neexistuje, vědci NASA stále zpracovávají data, která Cassini vyslala před koncem své mise. Nyní přišli se zajímavým objevem.
Další 1 fotografie v galerii
Sonda Cassini byla vynesena do vesmíru v roce 1997 / NASA

Kosmická sonda odstartovala svou misi v roce 1997 a za dobu své působnosti na oběžné dráze Saturnu pomohla vědcům získat mnoho poznatků jak o samotné planetě, tak o řadě měsíců, které ho obíhají.

Přestože sondu v září loňského roku inženýři NASA cíleně navedli do atmosféry Saturnu, kde Cassini shořela, je stále na cestě k Zemi velké množství dat, jenž sonda před svým odchodem poslala.

Jedním z nejzajímavějších objevů je pro odborníky měsíc Titan, který má mnoho podobných rysů s naší planetou. Nejvýraznějším rysem je přítomnost oceánů na povrchu. V případě Titanu je jeho oceán tvořen ledem a uhlovodíky.

Vědci nyní na základě nedávno analyzovaných dat zjistili, že oba světy mají další společný rys, kterým je zvyšující se hladina oceánu. Stejně jako na Zemi je totiž oceán na Titanu několik let na vzestupu. Podle vědců je také pravděpodobné, že vodní plochy na povrchu měsíce jsou propojeny podzemními toky. 

Nejdále, v mezihvězdném prostoru za okrajem naší Sluneční soustavy, se v současnosti nachází sonda Voyager, která stále posílá k zemi data z obrovské vzdálenosti (čtěte: Sonda, která již dávno opustila naši Sluneční soustavu, stále posílá data na Zemi). Kosmická loď se vzdaluje od Země rychlostí asi 220 tisíc kilometrů za hodinu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Konstrukční zázrak: Nejvyšší dřevěný mrakodrap bude mít 70. patro se zahradou ve výšce 350 metrů

Chcete vidět dokonale všechny barvy při sledování televize?...

Milionářem nebo kybernetickým žebrákem? Většina expertů...

I v rychle jedoucím vlaku bude díky nové technologii...

Čeští vědci už vědí, jak bojovat s virem smrtelně...

Asie v ohrožení: Objeven nový aktivní supervulkán plný...

Nemáte také nomofobii? Zkuste někam schovat váš smartphone...